podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Makau - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Makau - wiza, ambasady, przepisy

Macau     
makau
Makau - podróże do MakauMakau - mapa krajuMakau - spis artykułów i galeriiMakau - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeMakau - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaMakau - szczepienia, zdrowie, poradyMakau - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROMakau - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOMakau - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Makau do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy oraz udających się do Makau na pobyt stały. Nie jest wymagany określony okres ważności paszportu, nie trzeba okazywać biletu powrotnego.Na granicy między Makau a Chinami kontynentalnymi cudzo­ziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Przy przekra­czaniu granicy z ChRL od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać w Biurze Komisarza MSZ ChRL (992, Avenida do Dr. Rodrigo Rodrigues). Osoby przybywające do Makau z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny za­opatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekro­czenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w Biurze Komisarza MSZ ChRL. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 80 MOP.
Informacje dla kierowców
W Makau obowiązuje lewo­stronny ruch kołowy. Międzynarodowe prawo jazdy jest honoro­wane. By prowadzić samochód, należy wykupić ubezpieczenie komunikacyjne.
Przepisy celne
Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Przepisy celne nie odbiegają od międzynarodowych standardów.
Przydatne informacje
• Terytorium Makau (ok. 29 km kw., 530 tys. mieszkańców) oddalone jest od Hongkongu o 60 km. Można się tu dostać drogą morską – łączność promowa funkcjonuje przez 24 go­dzi­ny na dobę- i helikopterem.
Można także wjechać od strony ChRL – z pro­wincji Guangdong. Są też połączenia lotnicze z terytorium Chin.
• Nieliczni mieszkańcy posługują się jeszcze językiem por­tu­galskim; dość powszechny jest angielski.
• Dolar hongkoński (HKD) jest w powszechnym użyciu – nie ma potrzeby wymiany HKD na pataka, natomiast pataka nie jest akceptowane w Hongkongu.
• Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Makau można uzyskać na stronie internetowej biura turystycznego rządu: www.macautou_macautourism.gov.mo.
UWAGA – we wszystkich hotelach w Macau przy zakwaterowaniu pobierana jest kaucja

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Opiekę konsularną nad osobami przebywającymi w Makau sprawuje konsul generalny RP w Hongkongu.